tanitim@esenyurt.edu.tr 444 9 123

Bölüm Hakkında

İstanbul Esenyurt Üniversitesi Hemşirelik Bölümü 2023-2024 eğitim-öğretim yılında faaliyete geçmiştir.

Ebelik bölümünün amacı; evrensel değerler ve gereksinimler doğrultusunda, her alanda hizmet verebilecek bilgi ve beceriyle donatılmış, ebelik felsefesini ve etik değerleri özümsemiş, yaşam boyu öğrenmeyi benimseyen, eğitim, yönetim ve araştırma becerilerine sahip profesyonel ebeler yetiştirmektir.

Mezuniyet Koşulları

Bu programdan mezun olabilmek için öğrencilerin; öğretim planında yer alan tüm dersleri, uygulamaları, staj ve benzeri çalışmaları başarı ile ağırlıklı genel not ortalaması en az (2.00) olacak şekilde tamamlamaları gerekmektedir.

Mezunların Mesleki Profili

Ebelik lisans mezunları, kamu ve özel hastaneler, gebe izlem ve aile planlaması poliklinikleri, doğum ve doğum sonrası bakım klinikleri, gebe eğitim merkezleri, aile, toplum sağlığı merkezlerinde, evde bakım kuruluşlarında çalışma olanağına sahiptir.

Ayrıca mezuniyet sonrasında ilgi duydukları alana göre, ebelikte lisansüstü eğitimlerine devam ederek bilim uzmanlığı, doktora dereceleri alabilir ve üniversitelerde akademisyen olarak istihdam edilebilmektedir.

Üst Derece Programlara Geçiş

Bu bölümünün lisans programını başarı ile tamamlayanlar aynı bölümde yüksek lisans ve/veya doktora yapabilecekleri gibi, bazı başka alanlarda da lisansüstü programlara başvurabilirler. Lisans eğitimini tamamlayan adaylar ALES sınavından geçerli not almaları, yeterli düzeyde İngilizce dil bilgisine sahip olmaları ve bilim sınavını başarmaları koşuluyla lisansüstü programlarında öğrenim görebilirler.