tanitim@esenyurt.edu.tr 444 9 123

Bölüm Hakkında

İstanbul Esenyurt Üniversitesi Hemşirelik Bölümü 2022-2023 eğitim-öğretim yılında faaliyete geçmiştir.

Hemşirelik bölümünün amacı sağlık bilimleri ile ilgili temel bilgiler ve toplumun sağlık gereksinimleri doğrultusunda birey, aile ve toplumun sağlığının korunması, geliştirilmesi, tedavi ve rehabilitasyonunda kapsamlı hemşirelik bakımı verecek bilgi, beceri ve tutum sahibi hemşireler yetiştirmektir.

 

Mezuniyet Koşulları

Bu programdan mezun olabilmek için öğrencilerin; öğretim planında yer alan tüm dersleri, uygulamaları, staj ve benzeri çalışmaları başarı ile ağırlıklı genel not ortalaması en az (2.00) olacak şekilde tamamlamaları gerekmektedir.

 

Mezunların Mesleki Profili

Hemşirelik lisans mezunları, koruyucu, tedavi ve rehabilitasyon sağlık hizmeti veren kuruluşlarda, kamuya ve özel sektöre ait hastanelerde, okullarda, işyeri sağlık birimlerinde, evde bakım hizmeti veren kuruluşlarda, yaşlı bakımevlerinde ve rehabilitasyon merkezlerinde çalışma olanağına sahiptir.

Ayrıca mezuniyet sonrasında ilgi duydukları alana göre, hemşirelikte lisansüstü eğitimlerine devam ederek bilim uzmanlığı, doktora dereceleri alabilir ve üniversitelerde akademisyen olarak istihdam edilebilmektedir.

 

Üst Derece Programlara Geçiş

Bu bölümünün lisans programını başarı ile tamamlayanlar aynı bölümde yüksek lisans ve/veya doktora yapabilecekleri gibi, bazı başka alanlarda da lisansüstü programlara başvurabilirler. Lisans eğitimini tamamlayan adaylar ALES sınavından geçerli not almaları, yeterli düzeyde İngilizce dil bilgisine sahip olmaları ve bilim sınavını başarmaları koşuluyla lisansüstü programlarında öğrenim görebilirler.